Opiekunki 365 | ul. Sienkiewicza 12/1, Szczecin, Polska

Wynagrodzenie opiekuna osób starszych w Niemczech

Praca w opiece nad osobami starszymi cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Wiele osób decyduje się na emigrację zarobkową do Niemiec. Przed podjęciem zlecenia jako opiekun czy opiekunka seniora potencjalni kandydaci zastanawiają się nad tym, ile zarabiają opiekunki w Niemczech? Jak bardzo jest to dla nich opłacalne i od czego zależy wysokość wynagrodzenia? Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż zarówno stawki, jak i pozostałe warunki oraz wymagania są bardzo zróżnicowane.

Od czego zależy wysokość moich zarobków?

W Niemczech w 2014 roku wprowadzono nowe regulacje, porządkujące i zrównujące prawa pracowników. Uchwalono przepisy o płacy minimalnej – Mindestlohngesetz (MiLoG). Od października 2022 roku minimalna podstawowa stawka godzinowa wynagrodzenia wynosi 12 euro brutto. Wiele branż ma swoje odrębne przepisy taryfowe. Ile zarabia opiekunka w Niemczech? Również dla personelu opiekuńczego są przewidziane tabele płacowe. Na stanowisku opiekunki osoby starszej stawka godzinowa uzależniona jest od wielu czynników.

Spis treści

Opiekun osoby starszej Niemcy – zarobki

Ile zarabia opiekunka osób starszych w Niemczech

Dodatkowe koszty

Opiekun osoby starszej Niemcy – zarobki

Ile w Niemczech zarabia opiekunka osoby starszej? Stawka godzinowa nie jest jednolita i zależy od wielu czynników.

Stan podopiecznego

Wysokość wynagrodzenia przede wszystkim uzależniona jest od sytuacji podopiecznego. Ustalana jest na podstawie stanu zdrowia i kondycji fizycznej seniora. Ogromne znaczenie mają poniższe składniki:

  • czy podopieczny wymaga dźwigania?
  • czy potrzebna jest opieka również w nocy?
  • jakie obowiązki pielęgnacyjne trzeba wykonywać?
  • jakie inne zadania będą należały do opiekuna?

Warunki pracy

Stawka godzinowa uzależniona jest również od warunków zatrudnienia:

  • czy potrzebne jest prawo jazdy?
  • w jakim regionie Niemiec będzie zatrudnienie?
  • czy senior mieszka sam, czy z innymi domownikami?
  • jaki poziom znajomości języka jest niezbędny?
  • czy opieka dotyczyć będzie tylko seniora, czy również innej osoby?

Kwalifikacje

Wysokość wynagrodzenia jako opiekunka osób starszych w Niemczech uzależniona jest od kwalifikacji pracownika. Jeśli posiadasz:

  • kierunkowe wykształcenie – najlepiej medyczne;
  • masz doświadczenie w pracy z seniorami, najlepiej poparte referencjami;
  • posiadasz prawo jazdy;
  • znasz język niemiecki,

możesz liczyć na wyższe zarobki niż osoby bez kwalifikacji.

Tutaj należy podkreślić, że w opiece nad osobami starszymi na terenie Niemiec bardzo ważna jest znajomość języka niemieckiego. Niekiedy wystarczy, że opiekun porozumiewa się po niemiecku tylko w stopniu komunikatywnym. Jednak im wyższy poziom, tym większa szansa na otrzymanie atrakcyjnego wynagrodzenia.

Dłuższe doświadczenie w opiece to większe szanse na lepsze wynagrodzenie. Doświadczenie można zdobyć, opiekując się schorowanym lub starszym członkiem rodziny (dziadkiem, babcią, rodzicem). Jednak najlepszym rozwiązaniem jest udokumentowana praca w opiece – zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Wybór agencji

Firmy zajmujące się pośrednictwem pracy i zatrudnianiem opiekunek do osób starszych w Niemczech ustalają stawki godzinowe dla swoich pracowników. Warto więc zdecydować się na sprawdzoną i uczciwą firmę, gdzie warunki zatrudnienia są znane i czytelne. Zachęcamy do skorzystania z agencji OPIEKUNKI 365. Tutaj znajdziesz legalne zatrudnienie na atrakcyjnych warunkach płacowych.

Ile zarabia opiekunka osób starszych w Niemczech

Osoby pracujące w Niemczech jako opiekunki osób starszych mogą stwierdzić, że ich praca jest dobrze płatna. Zarobki za naszą zachodnią granicą są o wiele wyższe niż w Polsce. Wynagrodzenie zależy od kilku wspomnianych wcześniej czynników, ale także od rodzaju zatrudnienia. Można pracować na umowę zlecenie, umowę o pracę lub być na własnej działalności. Biorąc pod uwagę kwalifikacje opiekunki, stan podopiecznego oraz miejscowość, w której senior mieszka – zarobki kształtują się w przedziale pomiędzy 1600 euro a 2 400 euro miesięcznie. Oczywiście lepiej płatne zlecenia wiążą się z trudniejszymi warunkami i specjalistycznymi umiejętnościami.

Musimy wspomnieć również o tzw. „pracy na czarno”. Tutaj zazwyczaj opiekunki otrzymują wynagrodzenie od 1 400 euro do 1 600 euro miesięcznie. Nielegalne zatrudnienie to domena niemieckich rodzin, które mają niskie dochody lub nie chcą spisywać umów, aby zlecać opiekunce prace, których normalnie nie zamieszczono by w umowie.. Zazwyczaj na takie zatrudnienie decydują się osoby pobierające w Polsce świadczenia społeczne albo mające obciążenia finansowe. Przestrzegamy przed taką formą zatrudnienia. Praca na czarno to oczywiście zatrudnienie bez podatków i ubezpieczeń społecznych. Nie ma spisanych obowiązków pracy, więc opiekun/opiekunka wykonuje polecenia rodzin. Decydując się na taki wyjazd, nie wiadomo, co nas spotka na miejscu oraz do jakich czynności zostaniemy skierowani. Dlatego też zachęcamy do rozsądnego wyboru pracodawcy i skorzystania z usług profesjonalistów, takich jak OPIEKUNKI 365. Gwarantujemy zatrudnienie na jasnych i uczciwych zasadach.

Dodatkowe koszty

Zdecydowałeś się na wyjazd jako opiekun osoby starszejZarobki, jak już wiesz, uzależnione są od wielu rzeczy, natomiast musisz mieć również świadomość, że możesz ponieść dodatkowe koszty. Zatrudniając się legalnie, np. poprzez agencję OPIEKUNKI 365, wszystko wiesz w momencie podpisania umowy. Znasz stawkę godzinową, warunki dojazdu i powrotu (opłacane przez firmę), zasady ubezpieczenia itd. Natomiast korzystając z oferty z „czarnego rynku”, zazwyczaj otrzymujesz zwrot kosztów dojazdu, jednak nie jesteś objęty ubezpieczeniem. Nie masz żadnej pisemnej gwarancji, jak będzie wyglądała Twoja praca oraz co będzie należało do Twoich obowiązków.

Starzejące się niemieckie społeczeństwo i widoczny niż demograficzny sprawiły, że Polacy znajdują zatrudnienie w Niemczech, jako opiekunowie osób starszych. Korzystając z profesjonalnej pomocy agencji pośredniczącej w zatrudnieniu, mają zapewnioną dobrą pracę i wysokie zarobki.