Opiekunki 365 | ul. Sienkiewicza 12/1, Szczecin, Polska

Wymagania jakie trzeba spełnić aby zostać opiekunem w Niemczech

Otwarcie rynku pracy przez naszego zachodniego sąsiada spowodowało, że coraz więcej osób myśli o zarobkowaniu w Niemczech. Podjęcie legalnej pracy za granicą wiąże się z konkretnymi obowiązkami oraz kwalifikacjami. Dużym zainteresowaniem cieszy się praca jako opiekunka/opiekun osób starszych. Zapewne pojawia się pytanie, jak zostać opiekunem osób starszych? Poniżej udzielimy odpowiedzi oraz podpowiemy, jakie wymagania musi spełnić osoba na takim stanowisku.

Chcę zostać opiekunką/opiekunem. Jakie wymagania muszę spełniać?

Praca opiekunki/opiekuna osób starszych to bardzo odpowiedzialne zajęcie. W sytuacji, w której mamy do czynienia z ludźmi w podeszłym wieku lub z osobami niepełnosprawnymi, musimy być bardzo ostrożni w podejmowaniu decyzji. Osoby starsze zazwyczaj są pod stałą opieką medyczną. W związku z tym trzeba przestrzegać wszelkich zaleceń oraz podawać przepisane leki. Każda pomyłka może skutkować uszczerbkiem na zdrowiu, a niekiedy może być nawet zagrożeniem życia podopiecznego.

Spis treści

Jak zostać opiekunem osób starszych Niemcy

Obowiązki opiekuna/opiekunki osób starszych

Charakter i umiejętności opiekunki osób starszych Niemcy

 

Jak zostać opiekunem osób starszych – Niemcy

Jak zostać opiekunem osoby starszej? Przede wszystkim należy mieć odpowiednie kwalifikacje i predyspozycje oraz znaleźć właściwą ofertę. W internecie można spotkać wiele ogłoszeń dotyczących pracy przy opiece nad osobami starszymi w Niemczech. Lepiej nie odpowiadać na prywatne wpisy. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z oferty profesjonalnych agencji, takich jak OPIEKUNKI 365. Firma gwarantuje przejrzyste zasady współpracy. Zapewnia zatrudnienie oraz pobyt w Niemczech. Pomaga w załatwieniu wszystkich formalności. Praca jest w pełni bezpieczna. Osoba, która podjęła decyzję o wyjeździe, nie musi się niczym martwić.

Obowiązki opiekuna/opiekunki osób starszych

Musisz wiedzieć, co należy do podstawowych obowiązków opiekuna/opiekunki dla osób starszych w Niemczech. Zakres czynności uzależniony jest od indywidualnego stanu zdrowia podopiecznego. Jest to przede wszystkim:

  • gotowanie, sprzątanie, pranie i robienie zakupów;
  • pomoc przy wstawaniu z łóżka;
  • pomoc przy ubieraniu i rozbieraniu;
  • przypominanie o lekach i ich podawanie;
  • utrzymanie higieny osobistej, także zmiana pieluch i pampersów;
  • wspólne spacery i organizowanie czasu wolnego;
  • wizyty u lekarza

Charakter i umiejętności opiekunki osób starszych – Niemcy

Jakie umiejętności powinni mieć idealni opiekunowie czy opiekunki osób starszych? Wystarczy w google wpisać hasło: opieka nad osobami starszymi umiejętności, a pokaże się mnóstwo odpowiedzi. W tego rodzaju pracy liczą się cierpliwość, empatia, otwartość i komunikatywność. Ważną rolę odgrywają konsekwencja oraz motywacja do pracy. Opiekunka/opiekun powinni umieć w razie potrzeby pójść na kompromis. Podopieczni to często osoby wymagające szczególnej troski, nieradzące sobie samodzielnie w życiu. Zadaniem opiekuna jest współpraca z seniorem w każdej dziedzinie życia, aby maksymalnie ułatwić mu funkcjonowanie w otoczeniu. Opiekunki muszą być zaangażowane w pracę i być odporne na stres. Konieczna okazuje się siła psychiczna, która pomaga radzić sobie z cierpieniem osoby starszej. Na niektóre dolegliwości nie ma lekarstwa, ale odpowiednia opieka i troska przynoszą ulgę.

OPIEKUNKI 365 oferują również pracę osobom bez doświadczenia lub z niewielką praktyką. Jest to możliwe, ponieważ nie wszystkie osoby starsze wymagają fachowej opieki. Bardzo często firma poszukuje opiekunki/opiekuna do osoby starszej, która jest samotna. Pomoc potrzebna jest tylko do podstawowych czynności życiowych, takich jak pomoc przy higienie, spędzanie czasu wolnego czy gotowanie.

Chęć niesienia pomocy oraz same cechy charakteru nie wystarczają, aby zostać opiekunem osoby starszej. W trakcie sprawowania opieki często pojawiają się sytuacje, które wymagają odpowiedniej reakcji. Niezbędna jest wiedza teoretyczna o niektórych chorobach i sytuacjach leczenia oraz praktyczne umiejętności, które pozwolą na sprawne wykonywanie różnego rodzaju czynności. Zapewni to bezpieczeństwo nie tylko podopiecznemu, lecz także opiekunce/opiekunowi. Aby sprostać wysokim wymaganiom klientów, trzeba świadczyć doskonałej jakości usługi. Dlatego też OPIEKUNKI 365 przygotowują swoich pracowników do rzetelnego wykonywania pracy. Firma oferuje kursy przygotowujące do pracy – od nauki języka niemieckiego, po praktyki w domach seniora.