Opiekunki 365 | ul. Sienkiewicza 12/1, Szczecin, Polska

Ubezpieczenie dla opiekuna Niemcy

Coraz więcej osób decyduje się na szukanie pracy jako opiekunka lub opiekun osób starszych w Niemczech. Praca ta polega na opiece nad osobą starszą i/lub schorowaną czy niepełnosprawną, która nie jest w stanie sama zadbać o siebie i swoje potrzeby. Pierwszy wyjazd powoduje stres. Pojawia się wiele pytań i wątpliwości. Jeśli chcesz, aby Twoja praca jako opiekuna osób starszych była udana, najlepiej skorzystaj z usług legalnych agencji pośredniczących w znalezieniu pracy. Bez wątpienia należy do niej polska firma OPIEKUNKI 365. Praca organizowana jest w kompleksowy i elastyczny sposób. Od procesu rekrutacji, poprzez dokumentację, logistykę i koordynację w miejscu oddelegowania.

Czy pracując jako opiekunka/opiekun w Niemczech, jestem ubezpieczona/y i mogę korzystać z niemieckiej opieki zdrowotnej?

Wyjazd do Niemiec jako opiekunka lub opiekun osób starszych niesie ze sobą pewne obowiązki, które musi spełnić pracownik. Zapewne zastanawiasz się czy opiekun osób w Niemczech jest ubezpieczony? Odpowiemy na nurtujące Cię pytania, aby Twój wyjazd był w pełni bezpieczny.

Spis treści

Opiekun osób starszych Niemcy – opieka zdrowotna

Ubezpieczenie opiekuna Niemcy – co daje?

Opieka zdrowotna (opiekun osób starszych Niemcy) – dostępne opcje

Opiekun osób starszych Niemcy – opieka zdrowotna

Każda osoba mieszkająca i pracująca w Niemczech musi posiadać polisę zdrowotną. Czy opiekunka osób w Niemczech jest ubezpieczona? Tak. Jest to warunek konieczny. Przepisy unijne regulują tę kwestię – na ich podstawie niemieckie prawo wymaga, aby opiekunowie seniorów mieli na terenie RFN niemieckie ubezpieczenie zdrowotne. Tym samym nie honoruje polskich polis dla opiekunek podczas ich pobytu w Niemczech. Decydując się na współpracę z OPIEKUNKI 365, masz pewność, że zostaniesz objęty właściwym ubezpieczeniem.

W momencie wyjazdu do pracy pracownik jest zgłaszany do niemieckiej kasy chorych. Otrzymuje numer ubezpieczenia zdrowotnego oraz rentowego. Wydawana jest niemiecka karta ubezpieczenia zdrowotnego (Gesundheitskarte). Pozwala ona na korzystanie z opieki medycznej na terenie Niemiec. Karta wydawana jest w ciągu 3 tygodni od momentu zgłoszenia. Kasa chorych wydaje zaświadczenie o nadanym numerze ubezpieczeniowym (Behandlungsausweis), z którym opiekunka może udać się do lekarza (do momentu otrzymania karty). W sytuacji zachorowania i konieczności skorzystania z pomocy lekarskiej warto powiadomić koordynatora z OPIEKUNKI 365. Pomoże on w znalezieniu odpowiedniego ośrodka zdrowia.

Ubezpieczenie opiekuna Niemcy – co daje?

Zastanawiasz się, co daje ubezpieczenie opiekunki w Niemczech? Niemiecka polisa zdrowotna zapewnia opiekunce/opiekunowi osób starszych następujące możliwości:

  • możliwość leczenia w ośrodkach zdrowia;
  • opiekę podczas ciąży i porodu;
  • leczenie w szpitalu;
  • dostęp do badań medycznych.

Polisa zdrowotna ma jeszcze inne atuty. Pokrywa koszty leczenia przez 7 tygodni po powrocie do Polski.

Opieka zdrowotna (opiekun osób starszych Niemcy) – dostępne opcje

W Niemczech dostępne są dwa rodzaje ubezpieczeń zdrowotnych – prywatne i państwowe. Funkcjonują na tych samych prawach.

Państwowe ubezpieczenie opiekuna osób starszych Niemcy

Uzależnione jest od wysokości zarobków osoby ubezpieczonej. Jest stosunkowo tanie, ponieważ połowę kosztów pokrywa pracodawca. Średnio wynosi to około 7,6% wypłaty. W tej opcji najbliższa rodzina ubezpieczonego (dzieci, żona/mąż) są automatycznie objęci pakietem ubezpieczeń, bez żadnych dodatkowych kosztów.

Prywatne ubezpieczenie opiekunki osób starszych Niemcy

Prywatne ubezpieczenie w Niemczech zawierane jest na podstawie wieku, stanu zdrowia i wybranej przez ubezpieczonego taryfy. Wysokość składki nie jest zależna od wartości wynagrodzenia. Zaletą prywatnego ubezpieczenia jest wysoki standard obsługi medycznej oraz bardzo krótki czas oczekiwania na wizytę u specjalisty.

Ubezpieczenie opiekuna seniorów w Niemczech jest obowiązkowe. Znasz już odpowiedź na pytanie: czy opiekunka osób w Niemczech jest ubezpieczona? Za brak polisy zdrowotnej nakładane są kary finansowe. Korzystając z usług agencji OPIEKUNKI 365, będziesz mieć wszystko zapewnione. Twój wyjazd i pobyt staną się bezpieczne. Nie musisz martwić się, że w przypadku konieczności skorzystania z opieki medycznej w Niemczech poniesiesz jakiekolwiek koszty.