Opiekunki 365 | ul. Sienkiewicza 12/1, Szczecin, Polska

Praca opiekunki w Niemczech bez znajomości języka

Obecnie na rynku pracy są dwie grupy zawodowe, którym firmy rekrutujące wróżą świetlaną przyszłość w kwestiach zatrudnienia. Są to specjaliści IT oraz osoby, które władają językami obcymi. Zapotrzebowanie na poliglotów ciągle wzrasta. Coraz więcej osób zastanawia się nad podjęciem pracy u naszych zachodnich sąsiadów. Popularna stała się praca jako opiekunka lub opiekun seniorów. Czy opieka nad osobami starszymi bez znajomości języka niemieckiego jest możliwa?

Nie znam języka niemieckiego. Czy dostanę pracę?

Osoby, które podjęły decyzję o wyjeździe do legalnej pracy w Niemczech, mogą liczyć przede wszystkim na to, że zarobią więcej niż w Polsce. Wiele osób uważa jednak, że nie znając języka, nie może podjąć pracy w Niemczech. Czy faktycznie tak jest?

Spis treści

Opiekunka osób starszych bez znajomości języka niemieckiego

Kursy językowe

Dlaczego ważna jest komunikatywna znajomość języka niemieckiego

Znajomość języka niemieckiego – wyższy standard opieki nad seniorem

Opiekunka osób starszych bez znajomości języka niemieckiego

Wśród Polaków zainteresowanych pracą w Niemczech panuje opinia, że do legalnego zatrudnienia w Niemczech warunkiem niezbędnym jest znajomość języka niemieckiego. Uważają, że pozostali mogą pracować jedynie nielegalne. Myślisz o wyjeździe i pracy w Niemczech jako opiekunka osób starszych, a obawiasz się, że Twoja nieznajomość lub znikoma znajomość języka nie pozwolą na to? Zapewniamy, że tak nie jest. Na rynku polskim działają legalne agencje pośredniczące w zatrudnieniu jako opiekunka osób starszych bez znajomości języka niemieckiego. Niewątpliwie należy do nich firma OPIEKUNKI 365.

Kursy językowe

Agencja pracy – OPIEKUNKI 365 rekrutuje osoby, które nie do końca znają język niemiecki. Ważne jest przede wszystkim zaangażowanie i odpowiednie podejście do seniora. Często jest to schorowana lub niepełnosprawna osoba. Opiekunka musi być empatyczna i cierpliwa. Firma wychodzi z założenia, że umiejętności językowe można zdobywać z czasem, podczas pracy z seniorem. Nie przekreśla więc osób, które nie znają języka. Wręcz przeciwnie. Przed zatrudnieniem oferuje pomoc w nauce niemieckiego. Agencja OPIEKUNKI 365 zapewnia kurs językowy, pozwalający na przyswojenie języka w stopniu komunikatywnym. Dzięki temu opiekunka poznaje szeroki zasób słów, elementy gramatyki, które pozwalają na budowę prostych i bardziej skomplikowanych zdań. Dopiero po odbyciu kursu kandydat na opiekuna otrzymuje konkretne zlecenie. Firma OPIEKUNKI 365 na swojej stronie internetowej cyklicznie zamieszcza lekcje języka niemieckiego oraz publikuje na profilu facebookowym zestaw słówek. Dzięki temu przyszły opiekun czy opiekunka mogą uczyć się samodzielnie. Jak widzisz, opieka nad osobami starszymi bez znajomości języka niemieckiego jest możliwa.

Dlaczego ważna jest komunikatywna znajomość języka niemieckiego

Poniżej wyjaśnimy dlaczego potrzebna jest komunikatywna znajomość języka niemieckiego podczas opieki nad seniorem w Niemczech.

Wymagania rynku pracy

Rynek pracy w zakresie opieki nad osobami starszymi rozwija się bardzo dynamicznie. Coraz więcej Polaków decyduje się na podjęcie pracy w takim charakterze. W związku z tym rosną oczekiwania niemieckich rodzin w zakresie znajomości języka niemieckiego. Najbliżsi nie chcą powierzać opieki nad starszym lub schorowanym krewnym osobie, która nie zrozumie, o co prosi i czego potrzebuje senior.

Wsparcie w chorobie

Większość osób starszych to nie obłożnie chorzy ludzie, z którymi nie ma kontaktu. Najczęściej są to seniorzy, którzy potrzebują pomocy w codziennych czynnościach. Rolą opiekunki jest pomoc w gotowaniu, sprzątaniu oraz przy higienie osobistej. Codzienne czynności sprowadzają się również do wspólnego spędzania czasu. Senior potrzebuje rozmowy i spacerów. Dlatego istotna jest komunikatywna znajomość języka niemieckiego. Trzeba rozumieć ich potrzeby, mieć możliwość zrozumienia prośby o konkretną pomoc, skargi na złe samopoczucie czy ból i dolegliwość.

Wspólne mieszkanie

Podejmując się pracy w Niemczech jako opiekun/opiekunka nad osobami starszymi, musisz wiedzieć, że często zamieszkasz również z członkami rodziny podopiecznego, np. z mężem, żoną czy dzieckiem. W takim przypadku komunikatywna znajomość języka niemieckiego jest niezbędna do wymiany informacji na temat seniora.

Znajomość języka niemieckiego – wyższy standard opieki nad seniorem

Opiekowanie się osobami starszymi wymaga zaangażowania i czujności. W sytuacji jakichkolwiek kłopotów podczas wykonywania swojej pracy opiekunka bez znajomości języka staje w obliczu dużego problemu. Nie może zareagować, poprosić o pomoc rodziny, lekarza czy urzędnika. Wezwanie pogotowia czy taksówki staje się ogromnym wyzwaniem. W codziennym życiu sytuacji tego typu może być wiele. Dlatego też firma OPIEKUNKI 365 dba o komfort psychiczny zarówno seniora, jak i swoich pracowników. Pomaga w poznaniu języka w stopniu komunikatywnym. Osoba otrzymująca zlecenie jest przygotowana do wykonywania swoich obowiązków.

Niemieckie rodziny najczęściej poszukują osób z komunikatywną znajomością języka niemieckiego. Potrzebują opiekunki, która oprócz opieki zapewni seniorowi towarzystwo, spokojną i radosną jesień życia. Najważniejsze jest jednak, że w sytuacji zagrożenia życia seniora będzie potrafiła zareagować i wezwać pomoc. Nie ma czasu na słowniczek, kiedy osoba starsza potrzebuje lekarza i trzeba wezwać karetkę, wyjaśniając, co się dzieje. Jeśli nie znasz języka lub znasz go bardzo słabo, a chcesz wyjechać do pracy do Niemiec, skorzystaj z usług OPIEKUNKI 365. Dzięki współpracy z tą agencją masz pewność, że zostaniesz odpowiednio przygotowana do podjęcia zatrudnienia.