Opiekunki 365 | ul. Sienkiewicza 12/1, Szczecin, Polska

Dieta opiekunki osób starszych w Niemczech

Praca opiekunki osób starszych jest wielowymiarowa. Osoba piastująca takie stanowisko dotrzymuje starszej osobie towarzystwa, zajmuje się jej pielęgnacją, czynnościami higienicznymi, a czasami również procedurami medycznymi. Do jej obowiązków mogą należeć sprawunki i trzymanie pieczy nad domem. Opiekunka osób starszych powinna także umieć przygotować jadłospis dla seniora. To bardzo istotna część zadań opiekunki, o której warto dowiedzieć się nieco więcej. Zdawać by się mogło, że jest to proste zadanie – wystarczy przecież zapoznać się z preferencjami żywieniowymi osoby starszej i uświadomić sobie czym jest niemieckie jedzenie tradycyjne. Niestety jadłospis dla seniora musi odpowiadać nie tylko gustom osoby starszej, ale również specyficznym potrzebom jej organizmu.   Dieta opiekunki dla osób starszych

Jadłospis dla seniora w Niemczech – specyficzne potrzeby żywieniowe osób starszych

Osoby starsze, które wymagają wsparcia opiekunek, często cierpią na dysfagię. To zaburzenie polegające na trudnościach z przełykaniem, na które cierpi aż 1/5 seniorów objętych w Niemczech opieką domową. Prawdopodobieństwo rozwoju zaburzenia przełykania rośnie wraz z takimi schorzeniami jak otępienie czy udar mózgu. Dysfagii towarzyszy:
  • utrata masy ciała;
  • spożywanie pokarmów oraz picie z dużą trudnością;
  • ból utrudniający, a nawet uniemożliwiający przyjmowanie doustnych leków;
  • jadłowstręt;
  • uczucie dławienia i ucisku, jakby pokarm utknął w okolicy przełyku lub mostka;
  • nawracający kaszel w trakcie spożywania posiłków;
  • stres związany z posiłkami i spożywaniem napojów.
Dysfagii nie wolno lekceważyć. Przy zaobserwowaniu wspomnianych objawów należy zgłosić się z seniorem do lekarza. Nieleczone zaburzenie przełykania może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, takich jak m.in. zachłystowe zapalenie płuc.

Zupa dla seniora – najlepsze posiłki dla osób z dysfagią

Osoba z dysfagią wciąż może spożywać najpopularniejsze potrawy niemieckie. Zmianie musi jednak ulec konsystencja posiłków. Powinny być one zmiksowane i rozdrobnione. Rozwiązaniem jest też stosowanie produktów o tzw. przejściowej konsystencji, czyli chrupków, wafli kukurydzianych lub ryżowych. Te twarde produkty szybko miękną w kontakcie ze śliną i stają się łatwe do przełknięcia. Wytyczne dotyczące konsystencji posiłków przygotowywanych dla osób z dysfagią sprawiają, że zupa dla seniora staje się częstą pozycją w jadłospisie. Należy pamiętać, aby nie zawierały one dużych kawałków warzyw, mięsa czy kasz. Gładko zmiksowana zupa to apetyczne danie nawet dla osób, które nie muszą troszczyć się o konsystencję pokarmów. Z tego powodu warto przygotowywać seniorom najpopularniejsze potrawy niemieckie właśnie w ten sposób. Wśród najczęściej spożywanych w Niemczech zup można wymienić m.in. zupę z soczewicy (Linsensuppe), zupę cebulową serwowaną z grzankami lub knedlami, zupę z zielonego groszku (Erbsensuppe), berlińską zupę ziemniaczaną z wędzonym boczkiem czy Leberknödelsuppe łączącą smak czerstwego pieczywa z aromatem bulionu i wątróbki.

Jadłospis dla seniora w Niemczech – balans wartości odżywczych

Najpopularniejsze jedzenie w Niemczech z pewnością będzie smakowało osobie starszej, jednak nie można przy tym zapominać o odpowiednim zbilansowaniu posiłków. Dysfagia może to zadanie utrudniać. Miksowanie potraw często skutkuje brakiem różnorodności pokarmów, a tym samym zubożeniem wartości odżywczych dostarczanych do organizmu. Warto pamiętać o tym, aby jadłospis dla seniora w Niemczech był bogaty w różnorodne źródła białka. Można dostarczać je z miksowanych potraw mięsnych, ale nie należy zapominać również o nabiale. Polecane w diecie seniorów są zwłaszcza twarogi, jogurty greckie czy jogurty typu skyr. Osoby starsze powinny też spożywać odpowiednią ilość tłuszczy. Do miksowanych potraw warto dodawać olej rzepakowy lub oliwę z oliwek, aby zapewnić podaż kwasów omega 3 i 6, istotnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dodatek tłuszczów ma jeszcze jedną korzyść dla osób z zaburzeniami przełykania. Tłuszcze nadają potrawom gładszą konsystencję i ułatwiają proces spożywania posiłków. Układając jadłospis dla seniora, nie możemy zapominać o węglowodanach. Warto przemycać w posiłkach zwłaszcza drogocenne węglowodany złożone, które znajdują się w takich produktach jak kasze czy ryż. Najistotniejsze jest jednak to, aby podczas przygotowywania posiłków dla osoby starszej kierować się jej preferencjami i ewentualnymi nietolerancjami pokarmowymi oraz brać pod uwagę zalecenia lekarza.

Tradycyjne niemieckie śniadanie

Opiekunka osób starszych powinna wiedzieć, jakie jest najpopularniejsze jedzenie w Niemczech. Kuchnia niemiecka jest bardzo zróżnicowana. Są w niej widoczne wpływy sąsiednich krajów, takich jak Francja, Austria, Holandia czy Szwajcaria. Popularne potrawy różnią się w zależności od konkretnego landu. W tym artykule postaramy się jednak wskazać wspólne mianowniki kuchni niemieckiej. Zdobywanie informacji na temat zwyczajów żywieniowych Niemców warto zacząć od tego, jakie jest tradycyjne niemieckie śniadanie. Produktem bazowym niemieckiego śniadania jest pieczywo. Chleby oraz bułki zwyczajowo podaje się na stół z konfiturami, dżemami, a także kawą lub herbatą. Często je się również jajka na miękko, twarogi oraz owoce. Coraz częściej w porze śniadaniowej na niemieckich stołach pojawiają się płatki śniadaniowe lub klasyczne musli. W niektórych regionach Niemiec podczas śniadania na talerzach nie może zabraknąć białej kiełbasy ze słodką musztardą i precli. Tak prezentuje się niemieckie jedzenie tradycyjne. Podczas opieki nad osobą starszą pamiętajmy jednak o tym, aby wziąć pod uwagę stan zdrowia seniora oraz zalecenia lekarskie. Jeśli cierpi ona na dysfagię, pieczywo, konfitury oraz kiełbasę można zastąpić zmiksowaną owsianką lub budyniem.

Najpopularniejsze potrawy niemieckie na obiad

Jak już wspomnieliśmy, kuchnia niemiecka w zależności od regionu kraju ma naleciałości z sąsiednich państw lub innych kultur. Z tego powodu w kuchni serwowanej w Berlinie – mieście wielokulturowym – będą widoczne wpływy bliskowschodnie. W Berlinie częściej niż w innych regionach Niemiec sięga się po potrawy wegańskie i wegetariańskie. W Bawarii będą dominować ciężkostrawne potrawy oraz dania mięsne, natomiast kuchnia Badenii i Szwarzwaldii znajdująca się pod wpływem kuchni francuskiej oraz szwajcarskiej będzie lekkostrawna, z dużą ilością warzyw. Co opiekunka powinna wiedzieć na temat niemieckiego jedzenia tradycyjnego serwowanego w porze obiadowej? Niemcy niezależnie od regionu lubują się w potrawach mięsnych. Na talerzach króluje mięso wieprzowe, wołowe, gęsie oraz kacze. Najpopularniejsze potrawy niemieckie w porze obiadu to biała kiełbasa z kapustą, klopsy z wątróbki z dodatkiem bułki, pieczeń bawarska z wieprzowiny czy słynna w całej Europie bawarska golonka. Na niemieckim stole podczas obiadu nie może zabraknąć również ziemniaków. Mogą pojawić się w formie klasycznej, jako Kartoffelsalat czy w wersji pieczonej, w mundurkach, jako puree lub pod postacią placków ziemniaczanych. W większości niemieckich regionów do obiadu nie podaje się wielu warzyw. Mięsnym daniom najczęściej towarzyszy kapusta, fasola, szparagi lub cebula.

Kolacja dla seniora – przepisy

Podczas kolacji preferencje żywieniowe Niemców nie ulegają zbytniej odmianie. Na stołach królują wędliny, kiełbasy, a także sery oraz pieczywo. Warto zaznaczyć, że Niemcy niezależnie od regionu kraju należą do amatorów pieczywa – mówi się, że produkowanych jest około 300 rodzajów bułek. Do najbardziej popularnych chlebów należą chleb biały, razowy oraz pszenno żytni. Kolacja dla seniora w Niemczech może więc bazować na pieczywie i regionalnych dodatkach. Jak powinna wyglądać kolacja dla seniora, który cierpi na problemy z przełykaniem? Tradycyjne potrawy można oczywiście zmiksować, pamiętając, aby dodać do mieszanki odrobinę oleju rzepakowego lub oliwy, który sprawi, że konsystencja potrawy będzie bardziej gładka. Można również postawić na lekkostrawne zupy, owsianki lub budynie. Jaka jest najlepsza kolacja dla seniora? Przepisy tradycyjnej kuchni niemieckiej są doskonałym punktem wyjścia do zaplanowania jadłospisu dla osoby starszej, jednak zawsze należy pamiętać o tym, aby brać pod uwagę wszelkie dolegliwości seniora, zalecenia lekarskie oraz nietolerancje pokarmowe.