Pozytywne relacje opiekuna seniora z jego rodziną – czy to możliwe?

Opieka nad osobami starszymi w Niemczech to przede wszystkim praca z ludźmi. Podczas realizacji zlecenia zamieszkasz ze swoim podopiecznym w jego domu. Nieraz może w nim również przebywać jego rodzina. Musisz więc utrzymywać dobre kontakty nie tylko z seniorem, ale i z jego bliskimi. Nieważne, czy tylko przyjeżdżają w odwiedziny raz na jakiś czas, czy mieszkają w tym samym domu – pozytywne relacje z krewnymi Twojego podopiecznego sprawią, że Twoja praca stanie się łatwiejsza i przyjemniejsza.Pamiętaj, że jesteś gościem

Każda osoba czy też rodzina ma własne przyzwyczajenia, w dodatku często są one kształtowane przez wiele lat. Kiedy więc przyjeżdżasz do nowego miejsca, nie próbuj „od wejścia” zmieniać tamtejszych zasad. Zamiast tego dostosuj się do zwyczajów, które panują w danym domu. Przykładowo przełożenie pobudki na wcześniejszą czy późniejszą godzinę nie powinno być dla Ciebie dużym problemem. Z kolei dla gospodarzy Twoja chęć podporządkowania się ich planowi dnia ma istotne znaczenie. Przyzwyczajając się do sposobu życia rodziny, zdecydowanie szybciej zyskasz jej sympatię.

Oczywiście, jeśli dostosowanie się do czegoś jest dla Ciebie szczególnie trudne, warto szczerze o tym porozmawiać i znaleźć kompromis. Pamiętaj jednak, że to Ty jesteś gościem! Nie zmieniaj więc zasad panujących w domu tak, aby Tobie było wygodnie. Jeśli od początku zaczniesz tak postępować, nie dziw się później, że rodzina jest do Ciebie negatywnie nastawiona. Współpraca z krewnymi Twojego podopiecznego będzie Ci się lepiej układać, gdy uszanujesz ich zwyczaje i przekonania.

Ustal zakres obowiązków

Częstym powodem nieporozumień na linii opiekunka osób starszych – rodzina podopiecznego, jest również odmienne podejście do zakresu obowiązków. Niemcy odwiedzający krewnego seniora lub też mieszkający z nim pod jednym dachem mogą wymagać rzeczy, które według Ciebie wcale nie należą do Twoich zadań. Aby uniknąć takich sytuacji, najlepiej już na samym początku współpracy ustalić, czym dokładnie się zajmujesz. Dzięki temu rodzina dowie się, czego może od Ciebie wymagać. Prawdopodobnie unikniecie wówczas wielu nieporozumień i konfliktów.

Z kolei Ty, podczas takiej wstępnej rozmowy, możesz dowiedzieć się, jakie są oczekiwania Twoich zleceniodawców. Ponadto koniecznie zapytaj o interesujące Cię kwestie, takie jak na przykład: rytm dnia podopiecznego, czas Twojego wieczornego odpoczynku czy ewentualne wskazówki dotyczące codziennych zajęć.

Angażuj się w swoją pracę

Nikt nie będzie Cię doceniał, jeśli nie przyłożysz się do swoich obowiązków. Opieka nad osobami starszymi wiąże się z dużą odpowiedzialnością, toteż szczególnie powinieneś dbać o prawidłowe wykonywanie zleconych zadań. Nawet jeśli Niemcy z początku będą traktować Cię z rezerwą, widząc w jaki sposób dbasz o podopiecznego, na pewno nabiorą do Ciebie zaufania. Pamiętaj więc, jaka jest Twoja misja i zawsze stawiaj na pierwszym miejscu dobro seniora, którym się opiekujesz. Taka postawa pozwoli Ci zyskać przychylność członków rodziny, którzy być może początkowo byli sceptycznie nastawieni do pomysłu zatrudnienia opiekuna.Jesteś zainteresowany współpracą z nami?

Skontaktuj się z nami, a udzielimy Ci wszystkich niezbednych informacji.


KONTAKT