Jak zapobiegać ranom przewlekłym u seniorów?

Trudno gojące się rany to częsty problem u starszych osób, w szczególności – unieruchomionych, cierpiących na przewlekłe schorzenia. Owrzodzenia czy odleżyny nie tylko sprawiają ból i ogromny dyskomfort – są wrotami dla infekcji, które mogą stać się przyczyną poważnych chorób ogólnoustrojowych. Prawidłowa profilaktyka i pielęgnacja ran przewlekłych u seniorów to zatem niezwykle istotne kwestie.

ciśnieniomierz

Kiedy ranę można nazwać przewlekłą?

Rana to przerwanie ciągłości naskórka, a nawet – w przypadku ran głębokich – skóry lub głębiej położonych tkanek. Do takich zmian może dojść pod wpływem działania czynnika uszkadzającego (np. skaleczenia, oparzenia), ale też w przebiegu rozmaitych procesów chorobowych, w szczególności – chorób układu krążenia.

Gojenie się ran jest skomplikowanym procesem, w którym uczestniczy wiele fizjologicznych mechanizmów. Kiedy nie działają one sprawnie, rana może nie goić się mimo jej odpowiedniego zaopatrzenia. ranie przewlekłej można mówić wówczas, gdy nie poddaje się leczeniu przez ponad 4-6 tygodni. Za przewlekłe uznaje się też zmiany nawracające w tym samym miejscu.

Dlaczego rany u osób starszych trudno się goją?

Zdrowy organizm z prawidłowo funkcjonującym układem immunologicznym wyposażony jest w mechanizmy samoodnowy, dzięki którym rany goją się zwykle w ciągu kilku dni. Podeszły wiek i przewlekłe schorzenia, takie jak nowotwory czy cukrzyca, znacznie obniżają zdolność regeneracji tkanek. Czynnikami, które najczęściej dodatkowo utrudniają gojenie się ran u seniorów są:

 • utrudniony dopływ krwi (niedokrwienie), w związku z którym tkanki są niedotlenione i niedożywione,
 • infekcje wdające się w niewłaściwie pielęgnowane rany,
 • przesuszenie skóry w obszarze rany,
 • narażenie na urazy objętego zmianą obszaru,
 • nieprawidłowa dieta, niedożywienie,
 • przyjmowanie niektórych leków, np. steroidowych,
 • brak ruchu,
 • nadwaga lub otyłość.

Znacznie bardziej złożone niż w przypadku młodszych, zdrowych osób są także przyczyny powstawania niegojących się ran u seniora. Podobnie jak u wszystkich ludzi, może dojść do nich na skutek mechanicznych urazów czy po operacjach chirurgicznych, ale najczęściej rany przewlekłeto powikłania innychdolegliwości.

Przyczyny powstawania ran przewlekłych

Jedna z najczęstszych przyczyn powstawania ran przewlekłych u starszych osób są owrzodzenia spowodowane niewydolnością żył. Kiedy odpływ krwi żylnej jest utrudniony, dochodzi do jej zastoju w kończynach. Niedożywiona i niedotleniona, a przez to cienka i mało elastyczna skóra w rejonie podudzi jest nie tylko podatna na urazy, ale też bardzo wolno się regeneruje. Najmniejsze przerwanie naskórka (np. na skutek zadrapania) może dać początek trudno gojącej się ranie. Rany o typie owrzodzeń mogą być także spowodowane reakcją alergiczną, stanem zapalnym albo chorobą nowotworową.

Specyficznym rodzajem ran o typie owrzodzenia są te, które występują jako objawstopy cukrzycowej, czyli w przebiegu niewłaściwie leczonej cukrzycy. To także bardzo często występująca u starszych osób choroba, w której przewlekła hiperglikemia (nadmiar glukozy we krwi) prowadzi do miażdżycy tętnic, a tym samym niedokrwienia (na które stopy – jako części dystalne – są narażone najbardziej) i tych samych konsekwencji, co w przypadku wyżej opisanych owrzodzeń żylnych. Problem pogłębiają neuropatie cukrzycowe – z powodu zaburzeń odczuwania chorzy może przeoczyć powstanie urazu.

Bardzo częstą przyczyną powstawania niegojących się ran u seniora jest brak aktywności ruchowej. U osób leżących czy unieruchomionych na wózkach inwalidzkich tworzą się odleżyny. W tym przypadku do zaburzeń krążenia krwi dochodzi na skutek przewlekłego ucisku – najczęściej w obszarze potylicy, na plecach, łokciach i piętach. Odleżyna może mieć postać zaczerwienienia, ale też rozległej, przewlekłej ranyobejmującej głębokie tkanki. Są to zmiany wyjątkowo trudne w leczeniu, często prowadzące do martwicy.

Na czym polega pielęgnacja ran przewlekłych?

Proces pielęgnowania ran przewlekłych jest dość skomplikowany. Przede wszystkim nie wolno dopuścić do tego, by w ich obszarze rozwinęła się infekcja. Może to oznaczać usuwanie martwiczych tkanek (są znakomitą pożywka dla chorobotwórczych drobnoustrojów) i dezynfekowanie ran z użyciem przeznaczonych do tego preparatów. Niekiedy oczyszczenie rany wymaga nawet opracowania chirurgicznego.

Przewlekłe rany należy zabezpieczać opatrunkami. Składają się na nie leki (maści, żele, itp.) zabezpieczające przed rozwojem infekcji i przyspieszające gojenie, a także odpowiednie środki opatrunkowe, które nie tylko osłaniają ranę i ograniczają wysięk, ale też pozwalają na utrzymanie jej wilgotności – gojenie przebiega bowiem sprawniej w wilgotnym środowisku. Opatrunki na rany przewlekłe należy zmieniać bardzo ostrożnie, ponieważ łatwo uszkodzić budujący się naskórek.

Jak widzisz, pielęgnacja ran przewlekłych wymaga wprawy, a często wręcz przygotowania medycznego. Jeśli go nie posiadasz, ten element opieki nad seniorem pozostaw lekarzom i pielęgniarkom. Twoja rolą jest za to zapobieganie tworzeniu się ran u podopiecznego.

Profilaktyka ran przewlekłych u seniorów

Podstawą profilaktyki ran przewlekłych jest regularna, dokładna obserwacja stanu skóry. Jeśli podczas codziennych zabiegów pielęgnacyjnych spostrzeżesz jakiekolwiek niepokojące zmiany, koniecznie poinformuj o tym rodzinę swojego podopiecznego, a także lekarza, który udzieli Ci wskazówek co do dalszego postępowania.

Zadbaj o dietę seniora. Regularne, prawidłowo zbilansowane posiłki wzmacniają organizm (w tym – układ immunologiczny) i dostarczają mu substancji niezbędnych do procesów samoregeneracji. W szczególności nie dopuszczaj do tego, by Twój podopieczny sięgał po produkty, które mogą pogorszyć jego stan – wysokoprzetworzoną żywność, słodycze, tłuste, smażone dania, używki.

Jeśli to możliwe, zapewnij swojemu podopiecznemu choć minimalną dawkę duchu, najlepiej na świeżym powietrzu. Uważaj przy tym, by senior nie doznał żadnego urazu. Jeśli jest osobą leżącą, staraj się jak najczęściej (minimum co dwie godziny) modyfikować nieco jego pozycję. Dbaj o to, by leżał w czystej, przewiewnej pościeli, a takie elementy, jak szwy czy guziki, nie miały kontaktu z jego skórą. Wskazane jest także, by senior miał materac przeciwodleżynowy – zasugeruj jego zakup rodzinie.

Nie trzeba dodawać, że profilaktyce ran przewlekłych służy odpowiednia higiena. Jeśli senior jest w tym zakresie samodzielny, dopilnuj by używał odpowiednio łagodnych kosmetyków, nie spędzał zbyt wiele czasu w gorącej kąpieli, a po umyciu się stosował kremy natłuszczające i nawilżające skórę. Przestrzegaj tych samych zasad, jeśli to Ty myjesz swojego podopiecznego. Z dużą ostrożnością wykonuj zabiegi, przy których łatwo o drobne nawet urazy, np. obcinanie paznokci.Stopa cukrzycowa – przyczyny, objawy, leczenie

Stopa cukrzycowa to zespół patologicznych objawów w obrębie stopy, które są późnym powikłaniem długoletniej, źle leczonej cukrzycy. Z tego względu schorzenie to najczęściej dotyka osoby w starszym wieku. Niestety, cukrzyca w dzisiejszych czasach stała się już chorobą cywilizacyjną. Każdego roku na świecie diagnozuje się już u kilkunastu milionów nowych pacjentów. Prawdopodobieństwo, że problem stopy cukrzycowej wystąpi u Twojego podopiecznego, jest zatem bardzo duże. Sprawdź, jak rozpoznać objawy tego schorzenia i jak wspomagać seniora w stosowaniu odpowiedniej profilaktyki.

glukometr

Jak rozwija się stopa cukrzycowa?

W większości przypadków przyczyną stopy cukrzycowej są zespoły neuropatyczne. Zaburzenia metaboliczne w zaawansowanej cukrzycy prowadzą do uszkodzenia nerwów obwodowych, na skutek czego dochodzi do upośledzenia odczuwania. Chory nie rejestruje bólu czy dyskomfortu, które normalnie stanowią sygnał do usunięcia drażniącego bodźca. Jego stopy nieustannie narażone są na urazy, skaleczenia, a to prowadzi do ciągłych stanów zapalnych. Problem pogłębia fakt, że w związku z uszkodzeniami układu nerwowego następuje zanik potliwości stóp, a suchość skóry sprzyja jej pękaniu, co także tworzy wrota dla infekcji. Co więcej, uszkodzenie nerwów prowadzi do osłabienia siły mięśniowej, ograniczonej ruchomości w stawach, deformacji stopy.

Innym czynnikiem, który może występować samodzielnie lub towarzyszyć zmianom o typie neuropatii, jest bardzo częsta u diabetyków miażdżyca. Uszkodzenia naczyń powodują przewlekłe niedokrwienie stóp, czyli ich niedotlenienie i niedożywienie. Taki stan jest bardzo niebezpieczny i z czasem może prowadzić nawet do martwicy tkanek. Na wcześniejszych etapach choroby upośledzenie ukrwienia może powodować m.in. dolegliwości bólowe (o ile nie znosi ich neuropatia), drętwienie stóp, zanik tkanki podskórnej. Co niezwykle istotne w przebiegu stopy cukrzycowej, niedokrwienie sprzyja infekcjom i utrudnia gojenie.

Bezpośrednie przyczyny stopy cukrzycowej

Z związku z działaniem wyżej opisanego mechanizmu, bezpośrednie przyczyny rozwoju stopy cukrzycowej mogą być banalne. Należą do nich takie czynniki, jak:

 • źle dopasowane obuwie,
 • drobne skaleczenia spowodowane np. nadepnięciem na szkło czy nieostrożnymi zabiegami kosmetycznymi,
 • urazy termiczne lub chemiczne,
 • niedostateczna higiena stóp.

Problem pogłębia źle ustawione leczenie cukrzycy, nadciśnienie tętnicze, a także nieprawidłowa dieta, brak ruchu, palenie papierosów.

Najczęstsze objawy stopy cukrzycowej

Pierwsze objawy stopy cukrzycowej to najczęściej odciski, które mogą zostać przez chorego niedostrzeżone ze względu na zaburzenia czucia. Takie zmiany najsilniej narażone są na powstawania trudno gojących się owrzodzeń (przerwania ciągłości skóry), które sprzyjają rozwojowi infekcji.

W przypadku występowania zespołu neuropatycznego u chorego można obserwować zanik wrażliwości na bodźce – upośledzenie odczuwania dotyku, zmian temperatury. W postaci niedokrwiennej chory skarży się na dolegliwości bólowe (przy chodzeniu i w spoczynku), drętwienie, mrowienie czy pieczenie stóp. Mogą one być zasinione i wyziębione.

Z biegiem czasu stopa cukrzycowa ulega zniekształceniu. Typowe objawy to zanik mięśni, ścieńczenie skóryPalec cukrzycowy jest młoteczkowaty, na piętach pojawiają się silne zrogowacenia. Stopa może być obrzęknięta. Z czasem w obrębie jej tkanek pojawiają się zgorzele, a nawet martwica.

Jak leczyć stopę cukrzycową?

Stopa cukrzycowa bezwzględnie wymaga leczenia. Zaniedbania w tym zakresie mogą skutkować nawet koniecznością amputacji kończyny. Chory powinien trafić pod opiekę lekarzy kilku specjalności – diabetologa, podiatry, ortopedy, chirurga, rehabilitanta. Terapia musi obejmować leczenie choroby podstawowej (czyli cukrzycy) oraz leczenie miejscowe (w obszarze zmienionej chorobowo stopy).

Kluczowe w leczeniu stopy cukrzycowej jest wyrównanie metaboliczne chorego – utrzymywanie prawidłowych wartości glukozy i lipidów we krwi, a także ciśnienia tętniczego. Lekarz może zadecydować o włączeniu insuliny, przepisać odpowiednie leki. Terapia będzie jednak nieskuteczna, jeśli pacjent nie zmieni swoich nawyków. W procesie leczenia cukrzycy niezbędne są odpowiednia dieta, redukcja masy ciała i aktywność fizyczna dostosowana do możliwości chorego.

Leczenie miejscowe może obejmować antybiotykoterapię, a jeśli to konieczne – chirurgiczne opracowanie zmian (z przeszczepem skóry włącznie). Postępowanie objawowe obejmuje stosowanie odpowiednich opatrunków, leków przeciwbólowych, a także odciążanie chorej kończyny (np. poruszanie się o kulach). Często wskazane jest, by pacjent znalazł się pod opieką psychologa.

Profilaktyka i pielęgnacja stopy cukrzycowej

Jeśli Twój podopieczny jest w zaawansowanym stadium choroby, dowiesz się, jak leczyć stopę cukrzycową od lekarzy, pod opieką których pozostaje. Każdy przypadek tego schorzenia jest nieco inny i różne są indywidualne uwarunkowania, które wpływają na możliwości terapii. Jeśli zaś opiekujesz się osobą, wobec której zachodzi prawdopodobieństwo zachorowania, niezmiernie przyda Ci się ogólna wiedza na temat profilaktyki cukrzycy i procesu pielęgnowania tzw. stopy dużego ryzyka. Przestrzeganie tych zasad często pozwala powstrzymać rozwój choroby na jej wczesnym etapie.

Kluczowym elementem profilaktyki stopy cukrzycowej jest zdrowy tryb życia, a zatem wspomniana już prawidłowo zbilansowana dieta, codzienna dawka ruchu (poprawia ukrwienie stóp), unikanie używek. Twój podopieczny powinien pozostawać pod stałą opieką lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, co pozwala na wczesne wykrycie cukrzycy i podjęcie jej leczenia.

Zwróć uwagę, jaki obuwie nosi Twój podopieczny. Jeśli choruje na cukrzycę lub wręcz dostrzegasz u niego pierwsze objawy palca cukrzycowego, zadbaj o to, by zawsze chodził w wygodnych, przewiewnych butach, najlepiej z indywidualnie dobraną wkładką ortopedyczną. Istotny jest także dobór skarpet – powinny być wykonane z naturalnych włókien i zakończone szerokim, bezuciskowym ściągaczem. Ze względu na ryzyko urazów niewskazane jest, by podopieczny chodził boso. Z tych samych powodów ostrożnie używaj koców elektrycznych czy termoforów do ogrzewania stóp.

Niezwykle istotną kwestią jest odpowiednia higiena stóp. Podstawa to ich codzienne mycie (stóp nie wolno przy tym długo moczyć) w letniej wodzie, z użyciem łagodnego mydła o odczynie zbliżonym do pH skóry. Po umyciu stopy trzeba dokładnie osuszyć i natłuścić kremem (może zawierać składniki witaminowe i mocznik w stężeniu do 15%), zwłaszcza w miejscach, gdzie naskórek jest zgrubiały. Należy też zachować ogromną ostrożność przy wszelkich zabiegach kosmetycznych, takich jak obcinanie paznokci. Usuwanie zrogowaceń czy modzeli najlepiej powierzyć specjalistom w zakresie podologii.

Uważnie obserwuj stopy swojego podopiecznego. Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące zmiany – pęknięcia skóry, odciski, przebarwienia – zgłoś je rodzinie lub lekarzowi!

WSPÓLNOTY MIESZKANIOWE (Wohngemeinschaften) – 

NOWA FORMA PRACY DLA OPIEKUNÓW

Poszukujemy opiekunek / opiekunów.

W całych Niemczech powstaje coraz więcej wspólnot mieszkaniowych dla seniorów, tzw. Wohngemeinschaften (WG).

Jest to nowa forma zatrudnienia dla opiekunek/opiekunów osób starszych. Dla wielu z Was może okazać się bardziej atrakcyjna, niż opieka standardowa.

Poniżej kilka informacji na temat wspólnot mieszkaniowych.

Istnieje społeczność seniorów (WG) z 21 miejscami, w której obecnie mieszka 10 osób. Na miejscu zawsze jest kierownik zmiany oraz personel pielęgniarski. Opiekunowie nigdy nie są sami na zmianie. Wspierają seniorów w codziennym życiu. Być może dla niektórych z Was łatwiej jest pracować w zespole niż z jedną osobą.

Warunki mieszkaniowe:

Dom spokojnej starości z dużym ogrodem i dziedzińcem z wieloma miejscami do siedzenia na zewnątrz. Każdy senior ma pokój z łazienką. Jest kuchnia, pralnia i różne pomieszczenia ogólnodostępne. Pary mają 1 lub 2 pokoje z prywatną łazienką.

Urządzenia pomocnicze:

Dostępne są specjalne łóżka dla podopiecznych i wszystkie niezbędne akcesoria, takie jak: wózki inwalidzkie, windy schodowe, fotel do kąpieli, chodziki, podnośniki itp.

Opieka medyczna:

Przez ambulatoryjną usługę – codziennie na miejscu

Posiłki:

Obiad: dostawa przez catering
Śniadania i kolacje muszą być przygotowane i spożywane razem z mieszkańcami.

Stan zdrowia podopiecznych:

Są to seniorzy, którzy potrzebują pomocy w życiu codziennym, którzy nie są samodzielni. Lubią żyć w społeczności.
Podopieczni mają różne schorzenia, ale bez poważnych przypadków obłożnego leżenia w łóżku; tylko łagodna postać demencji, cukrzyca, problemy z krążeniem. Wszystko to, co dotyka osób w podeszłym wieku.

Mobilność podopiecznych: samodzielnie, z pomocą rollatora lub za pomocą wózka inwalidzkiego.

Stan psychiczny: normalny, uzależniony od wieku, nieco zdezorientowany, lekka demencja, lekka depresja itp.
Ubieranie i rozbieranie + pielęgnacja ciała: samodzielnie lub z pomocą opiekunów.

Toaleta (uzależniona od konkretnego pacjenta): samodzielne, częściowo nietrzymające moczu, pełne nietrzymanie moczu, pieluchy, całkowicie potrzebujące pomocy, cewniki.
Jedzenie / picie (uzależnione od konkretnego pacjenta):: Samodzielnie, potrzebuje pomocy, całkowicie potrzebuje pomocy.
Transferowanie Łóżko / wózek inwalidzki: samodzielnie, z pomocą lub całkowicie potrzebujący pomocy.

Ogólne obowiązki opiekunów:
• Pomoc w ubieraniu i rozbieraniu.
• Pomoc we wstawaniu i chodzeniu
• Mycie, prysznic, kąpiel
• Pomóc w toalecie
• Zmiana pieluch / podkładów
• kontrolowanie jedzenia oraz spożywania napojów
• Nocna opieka (czuwanie na nocnej zmianie)
• Zajęcia rekreacyjne / wspólne wyjazdy
• Wspólne spacery
• Asystowanie podczas wizyt lekarza lub terapeuty

Dodatkowe prace domowe:
• pranie i prasowanie
• Zakupy lub gotowanie (nie codziennie) razem z seniorami – aktywizacja seniorów.

Zakwaterowanie i wyżywienia dla opiekunów (całkowicie bezpłatne):

W oddzielnym 2-pokojowym mieszkaniu: sypialna, przedpokój, duży salon z wydzieloną częścią do odpoczynku, aneks kuchenny z lodówką w pełni wyposażony, prysznic, TV z dostępem do Internetu, prywatne wejście.

Wymagania wobec opiekunów:
• chęć i zdolność do pracy,
• rzetelność,
• palenie dozwolone na zewnątrz,
• dobra / bardzo dobra znajomość języka niemieckiego

Godziny pracy (praca w trybie zmianowym) / stałe godziny pracy na różnych zmianach:
• Zmiana I: godziny 6-13,
• Zmiana II: godziny 12-19

Czas wolny (przykładowo):
• 6 dni pracy / 1 dzień wolny,
• 12 dni pracy / 2 dni wolne

Więcej informacji uzyskają Państwo pod numerami telefonów: 733 365 360 oraz 533 365 361

 ODDZIAŁ ŚLĄSK / ODDZIAŁ POZNAŃ

WITAJCIE ! ! ! 

Jesteśmy dla Was w dwóch nowych lokalizacjach: na Śląsku oraz w Poznaniu.

Na naszym pokładzie witamy Dorotę oraz Karolinę – dwie nowe rekruterki, które będą wspierać nas  w pracy naszej Firmy.

 

Niebawem nowe lokalizacje naszej firmy Opiekunki365 ! ! ! 

 

Poniżej dane teleadresowe obu pań.

Zapraszamy do kontaktu i współpracy z firmą Opiekunki365 🙂

 OPIEKUNKI365 na Targach 
AGRO POMERANIA – BARZKOWICE 2018.

Witajcie!

W najbliższy weekend (8-9.Września 2018) będziemy obecni na wspaniałej imprezie, targach
AGRO POMERANIA – BARZKOWICE 2018.

Będziemy na stoisku nr 25 (boisko, niedaleko głównej sceny).

Będzie możliwość zapoznania się z oferta naszej firmy, poznania naszych pracowników.

Przewidujemy sporo niespodzianek oraz prezentów dla odwiedzających.

Nie zabraknie także atrakcji dla najmłodszych.

Spotkajmy się w Barzkowicach 8-9 Wrzesnia 2018.

Zapraszamy 😀DARMOWY KURS JĘZYKA NIEMIECKIEGO ! ! !

Chcesz pracować w Niemczech jako opiekunka/opiekun, a nie znasz języka niemieckiego? Jesteś ze Szczecina lub okolicznych miejscowości?
 
Zapraszamy na specjalny darmowy weekendowy kurs, który pozwoli przełamać barierę językową oraz otworzy nowe możliwości zarobku:
– uczymy mówić i pisać w języku niemieckim
– uczymy od podstaw – elementy gramatyki, słownictwo, budowa zdań
– uczymy posługiwania się językiem w codziennych sprawach i podstawowych sytuacjach życiowych
– kurs ukierunkowany na pracę opiekunek/opiekunów osób starszych
– kursanci otrzymują wszelkie materiały dydaktyczne
– przełamujemy barierę rozmawiania w języku niemieckim
– zajęcia prowadzone w bardzo miłej i kameralnej atmosferze.
 
Charakterystyka:
– 144 godzin języka niemieckiego
– 12 godzin podstaw fizjoterapii niemedycznej.
– 25 godzin praktyk w prywatnym domu seniora w Szczecinie
– umowa na uczestnictwo w kursie
– kurs w formie bezpłatnej (bez ukrytych kosztów)
 
Uczestnikom Kursu oferujemy:
– wsparcie na każdym etapie kursu i współpracy
– dyplom ukończenia kursu
– zaświadczenie o odbytych praktykach w domu opieki
– świetną atmosferę nauki i zabawy z językiem podczas zajęć
– optymalną liczebność grupy
– możliwość poznania nowych osób i zawarcia znajomości
– po zakończeniu kursu konkretną ofertę pracy i współpracę z firmą.
 
Start kursu: 14.09.2018
Koniec kursu:  09.12.2018
 
Zajęcia odbywają się w trybie weekendowym w godzinach:
piątki: 17:00-20:00
soboty: 9:00-14:00
niedziele: 9:00-14:00
 
Termin egzaminu i praktyk zostanie ustalony indywidualnie z grupą.
 
Liczba miejsc ograniczona!
 
Zapraszamy do kontaktu.
 
Instytut Szkoleniowy Opiekunki 365
Rejestr Instytucji Szkoleniowych nr. ew. 2.32/00161/2014
Krajowy Rejestr Agencji Zatrudnienia nr. 11366
tel. 533 365 361 / 533 365 360Wszystkich zainteresowanych podjęciem stałej lub czasowej pracy w opiece nad seniorami w Niemczech zapraszamy na spotkanie z nami podczas Targów Pracy w Szczecinie, których organizatorem jest Polska Fundacja Społeczeństwa Przedsiębiorczego.
https://www.facebook.com/TargiPracySzczecin
https://targipracy.szczecin.pl

Podczas spotkania będą mieli Państwo okazję porozmawiać z nami i dowiedzieć się m.in:
– jak wygląda praca Opiekunki/Opiekuna osób starszych w Niemczech,
– jakie są warunki współpracy z naszą firmą
– jakie są korzyści z legalnej pracy za granicą,
– na co zwrócić uwagę przy samodzielnej nauce języka niemieckiego.

data: 26.04.2018
miejsce: Hala Sportowa ZS3, ul. Sowińskiego 1, Szczecin
godzina: 09:00-15:00

Zapraszamy serdecznie
Zespół Opiekunki365 

TARGI PRACY I PRZEDSIĘBIORCZOŚCI W DRAWSKU POMORSKIM

Wszystkich zainteresowanych podjęciem stałej lub czasowej pracy w opiece nad seniorami w Niemczech zapraszamy na spotkanie z nami podczas Targów Pracy w Drawsku Pomorskim, których współorganizatorem jest Powiatowy Urząd Pracy w Drawsku Pomorskim.

Podczas spotkania będą mieli Państwo okazję porozmawiać z nami i dowiedzieć się m.in:
– jak wygląda praca Opiekunki/Opiekuna osób starszych w Niemczech,
– jakie są warunki współpracy z naszą firmą
– jakie są korzyści z legalnej pracy za granicą,
– na co zwrócić uwagę przy samodzielnej nauce języka niemieckiego.

data: 25.04.2018
miejsce:  Centrum Kultury ul. Dworcowa 2, Drawsko Pomorskie
godzina: 10:00-14:00

Zapraszamy serdecznie
Zespół Opiekunki365VIII TARGI PRACY

Wszystkich zainteresowanych podjęciem stałej lub czasowej pracy w opiece nad seniorami w Niemczech zapraszamy na spotkanie z nami podczas Targów Pracy w Wałczu, których organizatorem jest Powiatowy Urząd Pracy w Wałczu.
http://walcz.praca.gov.pl/…/content/6516262-viii-targi-pracy

Podczas spotkania będą mieli Państwo okazję porozmawiać z nami i dowiedzieć się m.in:
– jak wygląda praca Opiekunki/Opiekuna osób starszych w Niemczech,
– jakie są warunki współpracy z naszą firmą
– jakie są korzyści z legalnej pracy za granicą,
– na co zwrócić uwagę przy samodzielnej nauce języka niemieckiego.

data: 06.04.2018
miejsce: Hala Sportowa Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym “Radość z życia”, ul. Sądowa 9, Wałcz
godzina: 10:00-13:00

Zapraszamy serdecznie
Zespół Opiekunki365 

Niech ten świąteczno-noworoczny czas będzie czasem wytchnienia, dobrych refleksji i złapania oddechu od codziennych spraw.

Życzymy Wam Świąt spokojnych i radosnych, spędzanych w miłej atmosferze. Życzymy Wam również zdrowia, szczęścia i pomyślności w nadchodzącym 2018 roku.

Szczególne życzenia kierujemy dla pracowników, którzy okres świąteczno-noworoczny spędzają za granicą w pracy.

Dziękujemy pracownikom, partnerom, instytucjom i naszym przyjaciołom za współpracę oraz wsparcie i mamy nadzieję, na kolejny dobry rok.

Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i wszystkiego najlepszego w Nowym Roku!

Zespół OPIEKUNKI 365

 

Es bringe Ihnen die wundervolle Weihnachtszeit die Ruhe und Entspannung, die Besinnung und viel Erholung vom Alltäglichen!

Wir wünschen Ihnen ein ruhiges und frohes Wiehnachtsfest in einer gemütlichen Stimmung. Wir wünschen Ihnen auch viel Glück und Gesundheit, viel Erfolg im kommenden Jahr 2018.

Besondere Wünsche senden wir an unsere Mitarbeiter, die auch zu dieser festlichen Zeit im Ausland arbeiten.

Zum Jahresausklang möchten wir unseren Mitarbeitern, den Behörden und Institutionen, den Geschäftspartnern und all unseren Freunden für die erfolgreiche Unterstützung und angenehme Zusammenarbeit danken. Wit hoffen auf ein weiteres Jahr vertrauensvoller Partnerschaft.

Frohe Weihnachten und alles Beste zum Neuen Jahr!

PFLEGEKRAFT 365 – TeamDZIEŃ OTWARTY

Z przyjemnością zapraszamy wszystkich zainteresowanych kursami językowymi i pracą w naszej firmie na spotkanie z nami podczas dnia otwartego naszej firmy.


W dniu
24.11.2017 r. w godzinach 11:00 – 15:00 będzie można przy kawie, herbacie i słodkościach porozmawiać z nami i naszymi gośćmi o tym jak wygląda praca opiekunki/opiekuna osoby starszej oraz jak wygląda współpraca z naszą firmą.


Dla uczestników spotkania przewidzieliśmy małe niespodzianki.

Spotkanie odbędzie się w siedzibie naszej firmy – Pl. Jana Kilińskiego 3/124.


Zapraszamy serdecznie

Zespół OPIEKUNKI 365

 STOPNIE OCENY ZNAJOMOŚCI JĘZYKA NIEMIECKIEGO

Stopień znajomości języka niemieckiego to obok doświadczenia w opiece, odpowiednich cech charakteru i usposobienia, jeden z elementów umożliwiający zatrudnienie w firmie OPIEKUNKI 365. Dlatego też, często pytacie nas, jakie umiejętności językowe należy posiadać, by pomyślnie przejść rekrutację i oczekiwać na przedstawienie oferty. W tym artykule przybliżymy Wam kryteria językowe, według których kwalifikujemy kandydatów do pracy. Od razu też spieszymy wyjaśnić, że nie jesteśmy w stanie zapewnić pracy osobom, które zupełnie nie znają języka niemieckiego.

Znajomość języka niemieckiego kandydata sprawdzamy osobiście podczas spotkania rekrutacyjnego lub w trakcie rozmowy telefonicznej. Kilka najprostszych pytań w języku niemieckim i tłumaczenie z języka polskiego na niemiecki pozwala nam stwierdzić czy osoba ubiegająca się o pracę poradzi sobie językowo na naszych zleceniach. Umiejętności językowe mają często decydujący wpływ na zatrudnienie kandydata/ki do danej oferty.

W naszej skali wyróżniamy 4 poziomy kwalifikacji językowych:

 1. POZIOM PODSTAWOWY PLUS

Kandydat/ka na poziomie podstawowym plus ma opanowane słownictwo z zakresu życia codziennego – nazywanie najprostszych czynności: opieka nad seniorem, gotowanie, sprzątanie, zakupy, czas wolny oraz posługiwanie się liczebnikami. Ważne jest używanie słów w odpowiednim kontekście.

W stopniu podstawowym plus nie oczekujemy poprawności gramatycznej – odmiany czy używania czasów. Nie wymagamy też budowania pełnych zdań, wystarczające są równoważniki zdań, które używane w odpowiednim kontekście pozwalają na komunikowanie się z niemieckim rozmówcą.

 1. POZIOM KOMUNIKATYWNY

W tym poziomie wyróżniamy język komunikatywny niegramatyczny i język komunikatywny plus.

Od osób z komunikatywną znajomością języka wymagamy znajomości słownictwa w tych samych obszarach, co w przypadku poziomu podstawowego plus. Zakres słów powinien być jednak bogatszy a zdania-wypowiedzi powinny być pełniejsze.

Osoba na tym poziomie językowym potrafi korzystać z zasad gramatycznych, dzięki którym umie zbudować krótsze lub dłuższe wypowiedzi. Stara się komunikować, na tyle na ile potrafi, przekazywać treści spontanicznie, bez dłuższego zastanawiania się nawet jeśli nie są w pełni poprawne gramatycznie.

Kandydat/ka nie ma większych problemów ze zrozumieniem niemieckiego rozmówcy. Jeśli czegoś nie rozumie – potrafi poprosić o powtórzenie zdania i zrozumieć je w zmienionej formie.

 1. POZIOM DOBRY

Osoba z dobrą znajomością języka niemieckiego ma bogaty zasób słów z wielu różnych dziedzin życia. Mówi płynnie, komunikuje się swobodnie, szybko reaguje na pytania – odpowiada spontanicznie, nie potrzebuje czasu na zastanowienie się nad odpowiedzią.

Kandydat/ka potrafi budować złożone wypowiedzi. Ma świadomość zasad gramatyki, jednak czasem zdarzają jej się błędy w tym zakresie.

Nie ma problemów ze zrozumieniem niemieckiego rozmówcy nawet podczas bardziej skomplikowanych wypowiedzi.

 1. POZIOM BARDZO DOBRY

Kryteria do poziomu bardzo dobrego są analogiczne jak w przypadku poziomu dobrego. Różnicą jest wyeliminowanie błędów gramatycznych. U osób na poziomie bardzo dobrym błędy te praktycznie nie występują.